Tirsdag 9. april 2024
Oslo Nye Teater
Evita
Tid: Tirsdag 9. april 2024 kl. 19.00
Sted: Oslo Nye Teater, Oslo
Buss: Fra Østfoldhallen (v/Elias) kl. 16.00 Fra Biblioteket kl. 16.20
Pris: kr 850,00
Arr.ansvarlig: Rolf M. Gjermundsen, e-post: romgj@hotmail.no, SMS 90 85 39 01
Påmelding her
Bli forført av den musikalske braksuksessen om makt og kjærlighet!
Musikalen EVITA forteller den fengslende historien om argentinske Eva Perón (1919-52), som steg opp fra den fattige underklassen og ble landets feirede førstedame, gift med president Juan Perón. Født i fattigdom og med en skuespillerkarriere som utgangspunkt ble hun en innflytelsesrik politiker, aktivist og filantrop. Elsket av folket, men også en mektig folkeforfører gjennom ekteskapet sitt, og med et spesielt talent for egenpromotering.
Hva er historie og hva er myte? Evita var en kvinne omgitt av myter og hvem kan egentlig fortelle hennes historie? Kan man stole på hennes egen versjon eller er det folkemassenes stemmer som styrer begivenhetenes gang? I en politisk periode hvor de som har makten i dag kan bli styrtet i morgen, bør både folket og politikerne være forsiktige med myter, overdrivelser og forherligelser. «Åh, for et sirkus! Åh for et show!»
Musikken og sangtekstene til EVITA, som inkluderer den ikoniske Don’t Cry for Me Argentina, er skapt av de prisbelønte musikallegendene Tim Rice og Andrew Lloyd Webber, som sammen også står bak bl.a. Jesus Christ Superstar og Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat.
EVITA er en samproduksjon med Aarhus Teater og hadde brakpremiere i Århus våren 2023, med strålende anmeldelser og høye terningkast. Jyllands-Posten, som trillet en 6’er, skrev bl.a. «Hver enkelt scene i ”Evita” er som et lille kunstværk», «Vidunderlig opsætning» og «i Cronbergs medrivende iscenesættelse får historien et helt nyt og aktuelt skær».
Flere av de kreative kreftene bak Århus-oppsetningen er de samme på Oslo Nye: regi Sara Cronberg, koreografi Melker Sörensen, scenografi og kostymedesign Franciska Zahle og lysdesign Mathias Herslands. Kapellmester er Simon Revholt.
I den ikoniske tittelrollen som Evita er det en glede å introdusere Natalie Bjerke Roland, som nå er åremålsansatt ved Oslo Nye og som vil være kjent for TV-seere gjennom hovedrollen Ada i TV 2-serien Fling, Rådebank m.m. I rollen som Che finner vi Kim Helge Strømmen, som bl.a. har medvirket i vår Så som i himmelen, og rollen som Juan Perón besettes av Sindre Postholm, som har medvirket i diverse musikaler m.m. ved Oslo Nye og nå er del av teatrets ensemble.
Musikalen EVITA har i årtier gått sin seiersgang verden over. Vi gleder oss stort til å presentere denne mesterlig gjennomkomponerte musikalen for første gang på Oslo Nye Teater!
EVITA er en co-produksjon mellom Oslo Nye Teater og Aarhus Teater
Oslo Nye Teater
Evita